חאלקי – ההצגה הכי טובה באי

כתבה רביעית בסדרת "הרומן שלי עם הדודקנזים".

אחרי שהצטיידתם רשמית בטרנזיט לוג באי קסטלוריזו או ברודוס, נחתם קצת והתאוששתם, הגיע הזמן להמשיך… לאן? אני בעד חאלקי!

האי הקטנטן חאלקי KHALKI או HALKI או CHALKI או איך שלא מופיע אצלכם במפה – הוא אי חמד אמיתי! מצד אחד נהנה מיתרון של קירבה לאי גדול ומרכזי כמו רודוס, מצד שני הוא קטן וייחודי, לא יותר מדי תיירותי ומאוד מאוד נעים וביתי.

אחד הדברים הראשונים שאי אפשר להתעלם מהם, מיד עם הכניסה לאי, הוא מראה הבתים עם מרפסת על המים!!! לא במרחק הליכה מהמים. לא ליד. לא קרוב. על המים. מרפסת! לא מאמינים? לא מצליחים לדמיין? אני לגמרי מבינה אתכם (ולכן הוספתי תמונה). אין דברים כאלה!

KHALKI 1.jpg

באופן כללי, חאלקי מזכירה קצת הצגת תאטרון. הקהל שמגיע מהים (בעצם אין דרך אחרת להגיע) נכנס לאמפי תאטרון וזוכה לראות את התפאורה המרהיבה, להלן, חאלקי סיטי. למעשה כל הכפר, על כל מעט מאוד תושביו וקצת יותר מזה, תייריו, מסודרים בסדר יווני נפוץ (אם אפשר לקרוא לזה סדר). כולם עם הכיוון לפתח הכניסה -דרך הים. מדורגים מדורגים ומכוונים כולם לקהל הלא גדול.
הרציף בצורת פרסה, מפריד בין הבתים לים ואף משמש כבמה, עליה מסתובבים בנחת תיירים רגועים וגם כמה מקומיים. רק כמה. כל היום.

ומה יש מאחורי התפאורה המרשימה של חאלקי? זה קצת כמו ללכת מאחורי הקלעים של התאטרון. לא בטוח שאתם רוצים לראות את מה שיש מאחורי הקסם הזה. או יותר נכון, מה שאין. כי חאלקי זה התפאורה המרהיבה והבמה והבתים עם המרפסת על המים. וזהו! אל תהרסו את הקסם ותחפשו משהו מאחורי הקלעים. הישארו ותהנו, והשתתפו בכיף בהצגה. כי חאלקי בעיני, היא ההצגה הכי טובה בעיר – או לפחות קרובה לעיר (רודוס) ושווה להשקיע בכרטיס לפה.

chalki map

איך מגיעים? אז זהו… שזה קטע קצת מקונפלקט. נתחיל מהקל אל הכבד… אם אתם כבר במילא בסימי, אז אתם רק צריכים לחצות דוך כ- 35 מיילים ואתם בכניסה לתאטרון. אם אין מזג אויר חריג, זו לא תהיה דרך שתזכרו אותה כדי לספר לחברים. יהיה כיף. אם אתם ברודוס סיטי, תצטרכו לבחור בין שתי האופציות שיקראו להלן מן הפח אל הפחת.

אופציה פח – היא לעשות את כל העיקוף דרך הקודקוד המזרחי (כאילו אתם בדרך לסימי), ואז להפליג לאורך כל החוף של רודוס, מכיון צפון. הסיבה העיקרית לעשות את כל העיקוף הזה, היא כדי להמנע מהקודקוד השני של רודוס, שהוא יכול להיות ממש לא נעים. הרבה יותר לא נעים מהקודקוד של אופציה פח. יש באופציה פח רק בונוס אחד קטנטן לחובבי הצפיה בהמראות והנחיתות, כי מפליגים לאורך שדה התעופה של רודוס הממוקם לאורך החוף. וכולנו כבר יודעים שכדי להזרים את המוני בני ישראל לרודוס יש צורך בהרבה המראות ונחיתות. אז למה שלא תהנו מהמראה החביב הזה, אם אתם כבר שם.

אופציה פחת – הקודקוד המערבי. זו אופציה הרבה יותר הגיונית מבחינת הפחות מרחק, בעיקר אם אתם נופשים בלינדוס LINDOS, אבל קצת יותר אלימה ביום רגיל, והרבה יותר אלימה ביום לא משהו מבחינת מזג אויר, או אם נדייק – הרוחות… הבונוס למעדיפי קודקוד אופציה פחת, הוא המופע המרהיב של העפיפונים וקייט סרפינג שעליו כתבתי בכתבה על רודוס.

אם אתם רוצים הגיע לחאלקי מיד אחרי קסטלוריזו, ולדלג על רודוס לגמרי… תקוו לטוב. בהצלחה בהימור על הקודקודים. אנחנו עשינו את זה בפעם האחרונה (כמובן תוך ניתוח מעמיק של 3 מודולים של תחזיות מזג אויר). יצאנו מקסטלו אחר הצהרים כדי לתזמן כניסה לחאלקי למחרת בסביבות 11 בבוקר. לא אלאה אתכם בפרטים, רק אסכם את הדרך הזו בכך שהגענו כמעט ב 15:00 בצהרים. מותשים ורטובים! אחרי שכל הלילה ניסינו למזער נזקים תוך הצמדות לחוף הטורקי. נרטבנו יותר מאשר התקדמנו לאורך החוף של רודוס מהצד של אופציה פח.

אבל הצלחנו לתפוס מקום כמעט אחרון להצגה. במושבים המעטים מאוד של מעגן חאלקי.

2 options khalki

מעגן חאלקי

מדובר במעגן הכי מודולרי בדודקנזים. בחורף מצטמצם לכמה סירות דיג. בקיץ מתארך (רציפים זמניים צפים) ומסוגל לאכלס סביבות 10 סירות. 5 כל צד. אם ממש אין ברירה, אפשר לדחוס עוד כמה ברציף שפונה לים הפתוח. אבל אתם לא רוצים לעגון שם. ולא רק בגלל המלטמיות. כל מעבורת שנכנסת לאי תשקשק לכם את תכולת הכיבה ו/או את תכולת הארונות והמגירות של הסירה שלכם.

גם הברווזים על הרציפים ניידים ואפשר להעביר אותם ממקום למקום. לנוחיותכם. אבל תהיו נחמדים וחכו לנציג המקום, הוא כנראה יבקש שתשאילו לו מפתח שוודי לעשות את זה.

מכיוון שמדובר לא רק במעגן הכי מודולרי, אלא כנראה גם במעגן הכי קטן בדדוקנזים, מומלץ להקדים את הגעתם ולתפוס מקום טוב. אחרת תזכו לשיקשוק טוב…

marina khalki.jpg
מרינה חאלקי – הקדימו הגעתכם, מספר המקומות מוגבל ביותר!

מים

לאורך הרציף הצף יש ברז אחד או שניים. שיטת הגבייה אינה מהמתקדמות ביותר שאתם מכירים. וזה הולך בערך ככה: נציג המעגן החביב מעדכן אותך ש 100 ליטר מים עולים 1 יורו. סביר, לא? ואז שואל אותך לכמה ליטר מים תזדקק במהלך שהותך. מכאן מבוססת השיטה על יסוד שאינו נפוץ בקרב הישראלים בסוג עיסקאות שכזה – אמון. אתה בתמימותך או בתחמנותך תאמר לו, למשל : 300 ליטר מים. ומיד תשלם בהתאם. אם צרכת פחות (לא סביר) או הרבה יותר (הרבה יותר סביר), זה כבר ממש לא עיניינו של נציג המעגן. הוא את תפקידו כבר סיים.

חשמל

נושא החשמל הוא פשוט ביותר במעגן חאלקי. פשוט אין. לאלו מבינכם שעוד לא התקינו פתרונות סולארים או רכשו גנרטור (בתקווה שיהיה שקט) או מיצו מסיבה כלשהי את יכולתם של המצברים לתמוך בצריכת החשמל שלהם, יש מספר פתרונות שיאפשרו לכם בכל זאת לשהות בחאלקי כאוות נפשכם ולא כאוות נפשו של המצבר שלכם. ועוד מידע חשוב לגבי החשמל בחאלקי: בתחילת הרציף של המעגן, שוכן מינימרקט. פיצימרקט. אז להלן האפשרויות לבחירתכם:
אפשרות א' – תוכלו לרכוש בפיצימרקט שקיות קרח ולהשליך למקרר שלכם על מנת לשמור על יעודו כמקרר.
אפשרות ב' – הפטרו מכל מוצרי החלב ושאר מוצרים דורשי קירור והשתמשו בפיצימרקט כמקרר (ומזווה) מרווח הצמוד לסירתכם. את נושא האין חלב לקפה, תוכלו לפתור בקלות בבית קפה הצמוד לפיצימרקט וכל השאר, במרחק כמה צעדים, ימתין לך בסוף הרציף. המקרר/מזווה החיצוני הזה עומד לרשותכם משעות הבוקר המוקדמות מאוד (המשמרת של הסבתא) ועד לשעות המאוחרות מאוד של הלילה (המשמרת של הצעירים במשפחה).

khalki main.jpg

אוכל ותזונה

יש מגוון מסעדות וטברנות לאורך הבמה, כחלק מהתפאורה המרהיבה של חאלקי. בערב, יוצאים מחוריהם תיירים אירופאים לרוב, ששוכרים פה חדרים או דירות קטנות כדי לבלות פה את חופשת הקיץ השנתית שלהם – ממש מתחת לאף של ה"הכול כלול" של רודוס. לא יקר פה, האוירה התוססת לייט והנעימה – בחינם.
אם חשקה נפשכם בארוחת ערב ביתית בסירה. קחו בחשבון שבאי מוכרים מגוון לא גדול של מוצרי בשר, עוף ואפילו דגים – קפואים. אז תעשו את החשבון מתי לקנות כדי שיהיה מופשר בזמן. רק במינימרקט אחד, קרוב לכיכר שבמרכז הבמה, מצאתי מגוון בשרים/עופות גדול. קפוא כמובן. בכל שאר המקומות, היו דוגמיות.

מפרצים וחופי רחצה

ממש בתחילת הרציף למעגן, תוכלו למצוא סולם קטנטן, סטייל בריכה עירונית. זו דרכם של החאלקים לאשר לכם, שמדובר פה בחוף רחצה לכל דבר. תוכלו גם סתם לקפוץ מהרציף לכיוון הכניסה/יציאה מהאי ולהנות ממים זכים וצלולים וגם… מתצפית מכיוון הים על הבתים עם המרפסות שעל הים (משופץ מהמם!). המקום קלאסי(!) גם לחובבי הסאפ: מוגן, נעים ונוף של מגזין 'בנין ודיור'…

אם לא מתחשק לכם יותר מדי בתים מול העיניים אבל גם לא מתחשק לכם להתחיל להתקפל יותר מדי ולהפליג לאי אחר. תוכלו למצוא מפרץ חמד בשם Pondamos Beach מערבה משם. אפשר לצעוד לשם 20 דקות ברגל ולהנות מהחוף, ואפשר ללכת עד הסוף, ולהעביר את הסירה. את הפיצימרקט תוכלו להמיר בטברנה של ניק.

khalki beach .jpg
חוף פונדמוס, חוף הרחצה הרשמי של חאלקי

תהנו! 🙂

הכתבה הבאה תתמקד באי האהוב, המוכר והמאתגר – סימי SYMI. נפגש שם…

 

כתבות קודמות בסדרה:

הרומן שלי עם הדודקנזים

קסטלוריזו – אי קטנטן בעל חשיבות אסטרטגית רבת משמעות ליאכטיונר הישראלי

רודוס בידינו! ובעיקר המרינה החדשה. כל הפרטים…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s